Täna avatud 11–18

1. Ole arhitekt!

Mõõtkava

Õppematerjal I ja II kooliastme õpilastele (3., 4. ja 5. klassi matemaatika – pikkusühikute teisendamine, jagamine ja murrud)

Küsimused aruteluks, häälestuseks

  • Mida teeb arhitekt?
  • Millest tema töö algab?
  • Kuidas ta oma tööd teeb?

Osa arhitekti tööst on plaanide ja makettide tegemine. Majad, tänavad ja väljakud on päriselus nii suured, et neid plaanile sama suurelt joonistada on väga keeruline. Selleks, et tööd oleks lihtsam teha, kasutavad arhitektid mõõtkava, mis on justkui kahandamise masin.

Mõõtkava näitab, kui palju on plaani või maketti võrreldes päris eluga vähendatud. Õppevideos näidatud vähendatud inimesed tehti päris eluga võrreldes 16 korda väiksemaks. Plaanidele ja makettidele märgitakse mõõtkava tähega M ning sinna juurde arvud, mis näitavad mitu korda plaanil või maketil mõõtusid on vähendatud.

Videos kasutasime inimese mõõtkava arvutamiseks nööri, arhitektid nööri ei kasuta, lihtsam on ära õppida jagamise tehe. 1 meeter = 100 sentimeetrit ja see tuleb jagada 16 x väiksemaks. 100 cm / 16 = 6,25 cm. 1:16 mõõtkava (M 1:16) järgi on 1 meeter joonisel või maketil 6,25 sentimeetrit.

Oma pikkuse sellesse mõõtkavasse sobitamiseks näeks tehe välja selline: sinu pikkus sentimeetrites jagatud 16-ga.

Näide:
Kadi pikkus 172 cm / 16 = 10,75 cm.
Aleksi pikkus 128 cm / 16 = 8 cm

Eelnevalt oli juttu makettidest,
aga mis üldse on makett?

Makett on  kolmemõõtmeline, tavaliselt vähendatud mõõtkavas kujutis majast, tänavast, linnast, skulptuurist, näiteks. Meie muuseum kogub põnevaid makette, mida saab uurida näitusel “Elav ruum. sajand Eesti arhitektuuri”. Tänu makettidele saame maju näha igast küljest ja isegi linnu kombel katuselt. Makettide kaudu saab avastada hooneid, mida enam olemas ei ole või mida pole valmis ehitatud.

Paljud meie maketid on tehtud mõõtkavas 1:100, see tähendab, et 1 meeter päris elus vastab maketil ühele sentimeetrile (arvutamise käik 100 cm / 100 = 1 cm).

Osa makette on tehtud mõõtkavas 1:50, see tähendab, et 1 meeter päris elus vastab kahele sentimeetrile maketil (arvutamise käik 100 cm / 50 = 2 cm).

Linna- või suurema maa-ala makette vähendatakse rohkem, need on sageli mõõtkavas 1:500, see tähendab, et 1 cm plaanil vastab viiele meetrile päris elus. Selle mõõtkava järgi vastab 1 meeter päris elus 0,2 sentimeetrile maketil (arvutamise käik 100 cm / 500 = 0,2 cm).

Makett Eramust Villa Jakobson Pärnus Lõuna 2a. Arhitektid Olev Siinmaa ja Anton Soans.
Makett mõõtkavas 1:50. Eramu / Villa Jakobson Pärnus Lõuna 2a. Arhitektid Olev Siinmaa ja Anton Soans.
Makett Tallinna laululavast
Makett mõõtkavas 1:100. Tallinna laululava. Arhitektid Alar Kotli ja Henno Sepmann
Makett Aidu püramiididest. Arhitektid Ott Kadarik ja Mihkel Tüür.
Makett mõõtkavas 1:500. Aidu püramiidid. Arhitektid Ott Kadarik ja Mihkel Tüür.

Kui Sul on endast 16 korda väiksem kaaslane valmis saanud leia tema väikse mõõtkavaga sobivaid kohti, kus ta saab istuda, magada, jalutada, süüa, pesta jne.

Pildista need kohad oma väikse kaaslasega koos üles, tee piltidest kollaaž ja saada see kadi@arhitektuurimuuseum.ee.

Näide