4. Ole arhitekt!
Õppematerjal I ja II kooliastme õpilastele, eriti hästi ilmestab 2. klassi matemaatika ruumiliste kujundite teemat.
Küsimused aruteluks, häälestuseks:
- milliseid ruumilisi kujundeid tead?
- vaata enda ümber olevat ruumi ja loetle kõik ruumilised kujundid, mida näed.
- millised kujundid on tugevad, millised nõrgad?
Hoone või muu ehitise kuju ei ole kunagi juhuslik. Arhitektid ja insenerid näevad palju vaeva, et maja saaks tugev ja hästi ja kaua kasutatav. Konstruktsioon on maja skelett ja annab hoonele tugevuse ja püsivuse.
Ristkülik ja tetraeeder
Majade konstruktsioonid on sageli ristkülikukujulised. Ilma lisatugedeta on ristkülik üsna ebastabiilne, nagu videostki näha. Ristküliku saab tugevamaks muuta toetades selle külgi või nurkasid. Kõige lihtsam on ristkülikut tugevamaks muuta ühe diagonaalse joonega, mis jaotab ristküliku kaheks kolmnurgaks.
Ristkülikukujulises ruumis on täisnurgad, kasutamise ja ka ehitamise seisukohast on see hea, kasutatavat ruumi on rohkem ja ehitusel tekib vähem jääke. Aknad ja uksed on peaaegu alati ristkülikukujulised, see on nii pigem välimuse ja traditsiooni kui selle kujundi tugevuse pärast.
Kolmnurk ja püramiid/tetraeeder
Kolmnurka peetakse üheks kõige olulisemaks kujundiks, sest see on stabiilne ja tugev. Tartu Tervishoiu Kõrgkooli raamatukogus on näha kolmnurkseid konstruktsioone. Tallinna Inglise Kolledži spordihoone autode parkimiskorrus on alumisest ja ülemisest korrusest eraldatud kolmnurksete raudbetoonkonstruktsioonidega. Kolmnurki võib märgata ka erinevate sildade konstruktsioonide juures.
Kaar ja võlv
Kaared on samuti väga tugevad. Kaare ülemisest tipust juhitakse raskus mööda kaare servi alla maani. Kalevi spordihalli ehitamise aegsel fotol on näha hoone konstruktsioon, mille moodustavad metallist kaared. Kaartest omakorda moodustub võlv, kõige lihtsam on poolringikujuline silindervõlv, selline nagu Tallinna sünagoogil.