Mõisast kooliks. Eesti mõisakoolide teejuht

Koostaja: Pille Epner
Tekstide autorid: Sandra Mälk, Riin Alatalu, Ants Hein, Leelo Tungal, Tiia Rosenberg, Teele Tõnisson
Kujundaja: Tuuli Aule
Eesti Arhitektuurimuuseum, 2015

Trükis ei ole müügiks.

Eesti mõisakoole tutvustav raamat koosneb kahest osast. Artiklite kogumikus mõtestatakse mõisakoolide lugu mitme nurga alt: muinsuskaitsja, ajaloolase, koolijuhi, vilistlase ja kooliõpilase pilgu läbi. Raamatu teise osa, mõisakoolide teejuhi eesmärk on tutvustada kõiki neid haridusasutusi, mis tegutsevad tänini endistes baltisakslaste elumajades ning on uhked oma erilise ja inspireeriva ajakihtidest tulvil õpikeskkonna üle. Sellega soovime meelitada lugejat, raamat kaenlas, Eestimaa pärandiradadele.

Mõisate ajastu lõppes Eestis 1919. aasta maareformiga, mille käigus sundvõõrandati üle 1000 mõisamaa koos hoonetega. See andis kohalikule aadlile surmahoobi, kuid tõstis hariduselu enneolematule tasemele. Koolivõrgu ja -süsteemi reformimise käigus tekkis koolidel terav ruumipuudus, mis ärgitas valdu tühjaks jäänud mõisahäärbereid endale küsima. Riigi otsusel anda ligikaudu 300 endist mõisahoonet koolide käsutusse oli kaht liiki kaalukaid tulemusi: lapsed said paremad õpitingimused ja rikkalik mõisapärand võimaluse uueks eluringiks.

Viimaste aastate suurima panuse Eesti mõisakoolide restaureerimisse ning õpi- ja arengukeskkonna parendamisse on andnud Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) finantsmehhanismi kultuuripärandi korrastamise programm. Selle toel on aastail 2004–2015 korda tehtud 14 mõisahoonet ja ellu viidud sama palju arendusprojekte. Projekti „Tegus ja nägus mõisakool“ raames välja antud raamatul on sama eesmärk mis mõisakoolide restaureerimise programmil: näidata, et elujõuline on see kultuuripärand, mida kasutatakse.

Mõisakoolid on andnud ja annavad ka tulevikus tähelepanuväärse panuse Eesti kultuuripärandi hoidmisse. Oma piirkonna identiteedi kandja ja arendajana on nende roll seda suurem, et kool on kohaliku kultuuri- või külastuskeskusena avatud kõigile. Ka lugejal soovitame, raamat kaenlas, asuda Eestimaa pärandiradadele.

Raamat sisaldab inglisekeelseid paralleeltekste.

 

    Muuseum on avatud:
    T – P 11:00 – 18:00
    E suletud

    29. ja 31. märtsil on muuseum suletud!

    Liitu meililistiga

  • Rotermanni soolaladu

    icon-youtubeicon-instagramF

    covid safe logo