Siim. Kreis. Ausing

III

Korrus

13.04. – 31.07.2022

Tallinna uus kohtumaja, valminud 2018. Foto: Maris Tomba, Eesti Arhitektuurimuuseum.

Eesti Arhitektuurimuuseum on 2022. aastaks ette valmistamas näitust arhitektide Andres Siimu, Hanno Kreisi ja Kristel Ausingu loomingust. Büroo Siim & Kreis sai kiirelt edukaks ning noortest arhitektidest oma põlvkonna legendid. Tänaseks meie seast lahkunud Hanno Kreis ja Andres Siim kuulusid 1980. aastatel karjääri alustanud eesti arhitektide põnevamate esindajate hulka – neil oli siinse arhitektuurikultuuri uuendajatena suur roll. Nende looming murdis välja postmodernsest teatraalsusest, võttis eeskuju Teise maailmasõja eelsest modernismist ning otsis aktiivset kontakti kaasaegses rahvusvahelises arhitektuuris ja linnaehituses toimuvaga.

Siimu, Kreisi ja nende kollektiiviga 1993. aastal liitunud Kristel Ausingu tööde lähtekohaks on üheltpoolt arusaam arhitektuurist kui sõltumatust loomingulisest distsipliinist, teiselt poolt aga veendumus, et ruumiloome on tihedalt seotud ühiskondlike, majanduslike ja poliitiliste protsessidega. Kollektiivi tuntumad tööd on Paul Kerese monument (1987–1993), Nissani keskus (1993–1994), Jõelähtme golfiklubi (2004-05) ja Tallinna kohtumaja (2015–2018). Neist Nissani keskus ja Jõelähtme golfiklubi pälvisid Kultuurkapitali aastapreemia.

Näitus toimub Rotermanni soolalao galeriikorrusel. Ekspositsiooni fookuses on arhitektide originaaljoonised, valik makette ning valmis hoonete fotosid. Näituse jaoks valmib arhitektide loomingu paremikku koondav kataloog.

Kuraator Carl-Dag Lige
Ruum Raul Kalvo

Graafika Jan Tomson
Fotod Martin Siplane
Video Paco Ulman

Konsultandid Kristel Ausing, Emil Urbel, Jan Skolimowski