POOLA NOORED ARHITEKTID 2.5D

III

Korrus

13.05. – 06.08.2017

Suurriigi Poola kaasaegne arhitektuur on siinmail üsna tundmatu – tühik, mida käesolev näitus ja loenguõhtu vähemalt Poola noorte arhitektide osas üritab täita. Näitusel esitletud projektid lahendavad eri kontekstides paiknevaid ruumilisi probleeme, esindatud on erinevad mõõtkavad ja programmid. Alates ajutistest installatsioonidest kuni suurte avalike hooneteni – igal projektil on rääkida oma lugu. On suurlinnadesse ehitatud torne, unustatud tühermaid, värvikaid äärelinnu, väikeasulaid ja külasid. Nende hulgas on hooneid, kuhu arhitektid ise on investeerinud või mida ehitanud osaliselt oma kätega; projekte, mis on teoks saanud tänu pikaajalisele teavituskampaaniale, aga ka arhitektuurikonkursside võidutöid ja otse klientidelt saadud tellimusi.

Näitusel osalevad autorid on umbes 40 aasta vanused, mis tähendab, et mäletatakse veel Nõukogude Liidu varjus elamist. Samas alustasid nad oma professionaalset karjääri ajal, mil mõlemad riigid astusid Euroopa Liitu (nii Poola kui ka Eesti 2004. aastal). Sel põlvkonnal on vajadus ennast uuesti avastada, proovida leida arhitekti elukutse tuuma.

Projektide põhiideed on esitatud 2.5D formaadis, mis on tuttav arvutimängudest, vanamoodsatest dioraamidest või lasteraamatutest. Maketid valmisid dialoogis majade autoritega ning need koosnevad kihilistest paneelidest, mis näitavad, mis põhimõttel on hooned üles ehitatud. Eksponeeritud arhitektide hulka kuuluvad Centrala, Beton, WWAA, BBGK, JNA, BudCud, Vostok jt.

Näitusega kaasneb tasuta ajaleht-kataloog.

Näituse Poola-poolne kuraator, dr.ing.arch. Łukasz Wojciechowski (s 1978) õpetab Wrocławi Tehnikaülikoolis ja töötab oma arhitektuuribüroos VROA Architekci. Lisaks projekteerimisele tegeleb aktiivselt kureerimise ja uurimistööga (viimati suurnäitus modernist Jadwiga Grabowska-Hawrylak’ist – Poola tuntuimast naisarhitektist – Wrocławi Arhitektuurimuuseumis). Esines ka 2013. a Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB sümpoosionil ja tema ideeprojekt Pirita TOP-i regenereerimiseks oli eksponeeritud TAB-i kuraatorinäitusel.

Kuraatorid: Łukasz Wojciechowski, Mait Väljas
Näituse kujundus: Łukasz Wojciechowski
Graafiline disain: Michał Majewski
Produktsioon: Adam Mickiewiczi Instituut ja Culture.pl
Makettide tootja: Onimo
Toetaja: Eesti Kultuurkapital