Mõisate kadunud hiilgus

II

Korrus

20.06. – 30.08.2015

Päise foto: Lohu mõis pärast 1905. aasta rüüstamist

Arhitektuurimuuseumi suur suvenäitus tegeleb ühe unikaalse kultuurilise kihistuse ajalooga – Eesti mõisatega. Esmakordselt on peatähelepanu pööratud mõisate interjööridele ja sisustusele. Näituse kuraatori, tuntud restauraatori Mati Raali sõnul tahab käesolev näitus olla erapooletu mõisa elu vahendaja: „Kõik, mida vaataja siin näeb, on ehtne ja aus. Piltidel mõisate siseruumidest on fotole peatunud saja aasta tagune aeg. See oli tegelik mõisa elu ja inimesed selle sees olid tegelikult olemas. Uhke hoiak ja stiilsed riided – ei saagi aru, kes neist on mõisnik, kes teenija”.

Näitus on üles ehitatud nii sisuliselt kui kujunduslikult kolme omavahel seotud osana. Külastaja eelhäälestamiseks on juba soolalao fuajees ja trepikäigus elusuuruses pildid mõisnikest ja mõisateenijatest – tegutsesid nendes ruumides ju eelkõige inimesed. Soolalao suurde saali on kujundatud erinevad interjöörid: salong, elutuba, saal, veranda, kabinet. Sisustamisel on kasutatud ajastule omast stiilset mööblit erinevatest muuseumidest ja erakogudest. Mööblit täiendavad arvukad fotod nii mõisate sisustusest kui eluolust. Mati Raali sõnul oli keskmise suurusega härrastemajas 20 tuba, 200 mööblieset, vähemalt 100 maali, lugematul hulgal serviise, hõbedast nuge-kahvleid, vaipu, lühtreid, küünlajalgu. Kokku oli Eesti mõisates umbes kaks miljonit eset, mille kohta tänapäeval kasutatakse väljendit „kultuuriväärtus”. Näituse kolmas osa räägib mõisakultuuri kadumisest. Esimene suurem hävitamine toimus 1905. aastal, mil kümnendik kõikidest Eestimaa mõisatest maha põletati. Perioodi lõpuosa algab 1919. aasta mõiste võõrandamisega ning jätkub 1939. aastal viimaste mõisnike lahkumisega Eestist. Sellega sai mõisate aeg Eestis ka läbi.

Näitusele on kokku kogutud see vähene, mis mõisakultuurist veel säilinud on, olgu see mööbel, kunstiesemed, fotod või mälestused. Kunagistesse mõisatubadesse piilumine jutustab loo, miks seda maailma enam täna olemas ei ole ning äratab loodetavasti huvi ühe omanäolise kultuurikeskkonna vastu.

Näituse kuraator: Mati Raal
Näituse kujundaja: Anneliis Aunapuu
Filmimontaaž ja helitaustad: Mati Schönberg

Näituse toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tsunftijänes, Viking Window, Interno

Täname: Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Järvamaa Muuseum, Tartu Linnamuuseum, Valga Muuseum
Toimuvad avatud eriekskursioonid:

Pühapäeval, 21. juunil kell 15 eesti keeles, kell 16 vene keeles
Neljapäeval 13. augustil kell 17 eesti keeles, kell 18 vene keeles
Neljapäeval 27. augustil kell 17 vene keeles, kell 18 eesti keeles

NB! 13.08. ja 27.08. on muuseum avatud kuni kl 20:00! Ekskursioonidel osalemine muuseumipiletiga.