Maailma loomine. Näitus projekteerimise ajaloost

II

Korrus

17.06. – 25.09.2016

„Maailma loomine. Näitus projekteerimise ajaloost“ vaatleb, milline koht on muuseumi kogudel – joonistel, fotodel, tekstidel ja makettidel – kaasaja arhitektuuripildis. Peateemana tuuakse välja, kuidas joonis kui arhitekti töövahend on viimase saja aasta jooksul mõjutanud arhitektuuri kujutamist ning kuidas see on valmis ehitatud majadesse edasi kandunud.

Näituse kuraatoriks on arhitekt Kalle Komissarov, kes vaatleb tavapäraselt kunstiteadlaste ja muuseumitöötajate valdkonda kuuluvaid teemasid praktiku pilgu läbi ja teeb seda arhitektuurseid tööriistu kasutades. Näitusel esitletakse erinevaid kogumisvaldkondi ning nende vasteid tänases arhitektuuris: joonist kui dokumenti ja selle meediumi kadumist kaasaegses projekteerimisprotsessis; fotot kui dokumentaalset jäädvustust ja selle teisenemist konstrueeritud, subjektiivseks kujutluspildiks; tekstipõhise informatsiooni kadumist ja asendumist digitaalmaailma vahenditega. Näitus on kantud veendumusest, et projekt on arhitekti väljund ning vahend mõjutab tulemust.

Näituse kuraatori Kalle Komissarovi sõnul otsis ta arhitektiameti algpõhjust: „Mida teevad arhitektid? Nad ei ehita maju – nad projekteerivad neid. Aga see ei saa ju olla kõik! Ei saa ju olla eesmärk joonistada aastakümnete viisi ruutude sisse teisi ruute, trepitõuse, kraanikausse või aknaid. Midagi peab seal taga veel olema. See kõik on maailma loomine! Arhitektid loovad maailma – loovad oma maailmu, olgu need siis kasvõi taskumaailmad. Ja see, mis neid tegema sunnib, on loomisrõõm. See soov on ajatu ja niikaua kui loomisrõõmu jagub, tuleb arhitektuuriga tegeleda.“

Näitus on üles ehitatud mitmekülgse väljapanekuna, kus publik on oodatud ka ise kaasa lööma: proovida saab nii erinevaid joonestusvahendeid kui ka makettide valmistamist.

NB! 4. septembril kell 14 toimub näitusel ka kuraatoriekskursioon!

Näitus jääb Eesti Arhitektuurimuuseumi suures saalis avatuks 25. septembrini.

Maailma loomine. Näitus projekteerimise ajaloost

Kuraator ja kataloogi koostaja: Kalle Komissarov
Näituse kujundus: Edina Dufala-Pärn
Graafiline kujundus: Kristjan Mändmaa, Moonika Maidre
Toetaja: Eesti Kultuurkapital