Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid

II

Korrus

22.01. – 23.05.2021

Kuni 23. maini on Eesti Arhitektuurimuuseumis avatud näitus, mida peaks nägema iga tallinlane. “Lõpetamata linn” kutsub publikut uurima Eesti pealinna kaasaegse linnaplaneerimise vaatenurgast: milline on Tallinn täna ning milliseks võiks kujuneda Tallinna tulevik.

Näitusel selgub, mida üleüldse saab tänapäeva linnas planeerida; milliseid võimalusi pakuvad homse Tallinna kujundamisel linna rohealad; kus asuvad täna ning kus võiksid asuda tulevikus Tallinna keskused. Samuti pakub näitus välja, milline peaks olema Tallinna linnasüda, et tekiks tihe, jalgsi liigeldav linn. 

Linnaosadest on eraldi tähelepanu all Lasnamäe: paneelelamurajoonides paikneb rohkem kui pool Tallinna kodudest, ent millist arengut need alad vajavad, et olla tulevikus konkurentsivõimelised? “Lõpetamata linn” jõuab otsaga välja aastasse 2050, pakkudes välja, millele peaks ettevaatavalt juba täna linnaruumi korrastamisel ja kohendamisel tähelepanu pöörama.

Näitus põhineb Eesti Kunstiakadeemia mitme aasta pikkusel sama nime kandnud uurimisprojektil, mis tegeles Tallinna linnaehituslike visioonide ja ruumiliste stsenaariumitega. 

Näituse kuraatori, EKA arhitektuuriteaduskonna doktorandi arhitekt Johan Tali sõnul “kasutame” linnaelanikena kõik linna ning meil ei peaks olema ükskõik, kuidas ja kuhu linn areneb – kuivõrd näitus annab Tallinnast kui Eesti pealinnast suure pildi, siis näituse loojate siiras lootus on, et see tekitab külastajas ambitsiooni aru saada, mis Tallinna linnapildis toimub, sest seda kõike peaks tehtama linnaelanike huvides.

Nii näituse kui selle aluseks olnud uurimisprojekti kesksel kohal on ühine eesmärk näha Tallinna kui jätkusuutlikku, konkurentsivõimelist linna, kus ka järgnevatel põlvedel on hea elada. Kui soovime edasistes ambitsioonides ja arengutes võimalikult laial pinnal kokku leppida, tuleb kaasata teadmisi erinevatelt linna vormivatelt osapooltelt, vaadata tulevikku, tunnetada probleemkohti ja näha potentsiaali linna paremaks muutmisel.

Näitus “Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid”

Näitus on avatud 22.01 – 23.05.2021

Kuraator: Johan Tali

Kujundus: Raul Kalvo

Graafiline disain: Stuudio Stuudio

Animatsioon: PLATVORM

Toimetamine ja tõlkimine: Kaja Randam, Kaisa Kaer, Mirel Püss, Johan Tali

Aluskaardid: Maa-amet, Hendrikson & Ko, Tallinna linn, Raul Kalvo

Sissejuhatav video: Eva Sepping

Raamatu “Lõpetamata Linn – Tallinna linnaehituslikud visioonid” koostaja: Pille Epner

Uurimisprojekti kolleegium: Prof. Andres Alver, Prof. Toomas Tammis, Prof. Andres Ojari, Johan Tali, Pille Epner

Täname: Konstantinos Alexopoulos, Andres Alver, Grete Arro, Karin Bachmann, Damiano Cerrone, Kees Christiaanse, Marco Dannuntiis, Douglas Gordon, Klaske Havik, Boris Broman Jensen, Veljo Kaasik, Anu Kalda, Raul Kalvo, Katrin Koov, Kalle Komissarov, Eve Komp, Maroš Krivy, Kristiina Kupper, Kadri Leetmaa, Panu Lehtovuori, Jaak-Adam Looveer, Leonard Ma, Mart Meriste, Indrek Moorats, Endrik Mänd, Ahto Oja, Toomas Paaver, Johan Paju, Toomas Pallo, Claudia Pasquero, Indrek Peil, Marco Poletto, Renee Puusepp, Andres Sevtšuk, Lily Song, Toomas Tammis, Johan Tali, Paco Ulman, Rait Riim, Siiri Vallner jpt.

Toetaja: Kapitel