Kujutletud ruumid. Fotonäitus

I

Korrus

27.09. – 18.11.2018

Näitus koosneb arhitektuurimakettide vaadetest. Makettidel kujutatud hooned, nagu ka nende tekkepõhjuseks olevad kavatsused ja ideed, on Eesti arhitektuuriajaloos olulised. Osa kujutatud hoonetest ja kompleksidest on päriselt valmis ehitatud, osa on kavas ehitada, osa juba lammutatud ja osa arvatavasti jäävadki ehitamata. Fotod on pildistatud Eesti Arhitektuurimuuseumi püsinäitusel ja muuseumi keldris asuvates kogudes.
Fotode loominguline osis kätkeb enamasti kaameratööd ja valgustamist, mõnel juhul on sekkutud täiendavate lavastuslike elementidega. Lähenemise poolest keskenduvad fotod enamasti arhitektuuriliste mahtude liigendustele ja sotsiaalsele ruumile. Osa arhitektuurile keskenduvaid pilte kirjeldavad suuremaid kooslusi, osa üksikuid ehitisi.

Arhitekti ja maketi autori jaoks võib fotograafia olla maketi ja selle taga oleva mõtte vahendamise abinõu, ning pildistatamisel tekkiv kujutis osaline, piiratud kirjeldus ruumilisest tegelikkusest. Arhitekti silmis on maketi viidatav ruum võimalusteküllane. Arhitekt planeerib ruumi, mõeldes kogu aastaringile, aastakümnetele, mõnikord koguni sajanditele.
Foto vahendab enamasti sekundi murdosa pikkust aega piiratud ruumilõigus. Fotograaf valib vaatenurga ja seab valguse abil ööpäevast ja aastaringist üksikuid, valitud hetki. Fotograafi reis ruumis ja ajas ning oma pilgu jagamine vaatajaga lisab arhitekti ja maketitegija kujutlustele veel ühe kihi. Foto esitab fotograafi erapooliku tõlgenduse, mis lähtub tema subjektiivsest ruumi kujutlemise kogemusest.

Arhitektuurimuuseumis on vaatajal võimalik mõlema teabekihiga vahetult suhestuda.

Kuraatorid: Eve Kiiler, Margot Kask
Kunstnikud/fotograafid: Ave Hansen, Darja Volkova, David Costa Hoyo, Hanna Dovha, Holger Rannus, Laura Roomets, Lauretta Kubbi, Mikk Kask, Pablo Lillo Aguilar, Siiri Padar, Svenja Thiele, Triin Sagen
Töögrupp: Eve Kiiler, Hanna Dovha, Laura Roomets, Margot Kask

Kõik sel näitusel osalevad fotograafid õppisid pildistamise aegu Tallinna Ülikoolis. Ave Hansen, Darja Volkova, Hanna Dovha, Holger Rannus ja Laura Roomets õpivad BFM-is IKUMUMU õppekava kunsti suunal. Mikk Kask ja Siiri Padar töötavad professionaalsete fotograafidena, kuid õpivad teistel erialadel. Pablo Lillo Aguilar ja David Costa Hoyo Hispaaniast ning Svenja Thiele Saksamaalt õppisid 2017 sügispoolaastal Erasmuse programmi raames BFM-is filmikunsti erialadel.
Eve Kiiler ja Margot Kask on fotokunstnikud, kes kureerivad aeg-ajalt kaamerapõhise kunsti näituseid, ja õpetavad TLÜ BFM-is.