Koduarheoloogia. Jüri Kuuskemaa „barokkbarakk” Haapsalus

0

Korrus

07.09. – 30.12.2017

Näitus on pühendatud ühe põlise majavalduse ajaloole, hõlmates nii arhitektuuri kui ka olme, mis on ladestunud majja jäänud tarbevarasse, samuti maapõue krundile ja ruumide põrandate all pinnasesse. Aastal 1997 ostis vanavanemate August ja Betty Kuuskemaa suvitusmaja kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, võttes nõuks ajalooline maja stiilsel ilmel taastada. Muinsuskaitsjate väitel on tegu kõige vanema Haapsalus säilinud puumajaga ja nagu on näidanud arheoloogilised uuringud, on elutegevus krundil kestnud juba neli sajandit.

Et vanasti ei olnud olmeprügi äravedu korraldatud, kaevati tarbetuks muutunu või purunenu – nagu ärasöödud praadide kondid, katkiläinud köögi- ja lauanõude killud, tühjaks saanud tindipotid ja lõhnaõlipudelid – oma krundil maa sisse. Mõndagi pudenes pinnasesse lihtsalt käest, taskust, kuue või kleidi eest, näiteks mündid, nööbid, helmed, sõrmkübarad ja tillemad mänguasjad. Kui kaevata sellisel alal kraavi veetorude paigaldamiseks või auku roosipõõsa istutamiseks, tuleb ikka välja midagi eakat ja uuemaaegsetki.

Olmeprügist välja otsitud materjali päritolu ulatub Britanniast läbi Madalmaade, Saksamaa, Austria, Läti ja Venemaa Hiinani välja, mis on ühe väikese provintsilinna kohta üllatav. Maja valdajate seas on olnud varakaid isikuid nagu aadlimees Titfer, krahv de la Gardie mõisavalitseja ja maakonnaarst doktor Nöricke. Nii on siia majja jõudnud omaaegsed luksuskaubad, muu hulgas Delfti sinimaalingulised taldrikud, sinise ja värvilise dekooriga Hiina portselan, Meisseni ja Põltsamaa portselan, lõhnaõlipudel Viinist ning lauahõbedatki.

Kuraatorid: Jüri Kuuskemaa, Sandra Mälk
Kollektsioon: Jüri Kuuskemaa kogust
Ruumikujundus, ehitus: Villu Plink
Graafiline kujundaja: Koit Randmäe
Fotod: Kaido Haagen
Keeletoimetus ja tõlge: OÜ Päevakera
Filmi toimetus: Sandra Mälk, Villu Plink
Kaamera, montaaž: Villu Plink

Täname: Eesti Tarbekunsti- ja disainimuuseum, L-Disain, MR Stuudio

Toetas Eesti Kultuurkapital

Ringkäigud näitusel koos Jüri Kuuskemaaga 1. ja 29. oktoobril kell 14:00 Loeng 22. novembril kl 18:00
Osalemine muuseumipiletiga.