Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad

Korrus

14.06. – 25.08.2019

Muinasjutud, laste joonistused ja päike – missuguse muu hoone autor saab neist inspiratsiooni ammutada kui mitte lasteaia oma? Selle kõrval on lasteaiaarhitektuur pannud tegijad ka parasjagu proovile, peegeldades ühiskondlikke muutusi ja sõltudes oma aja pedagoogilistest lähtekohtadest.

Milline on lapse jaoks hea ruum? Näitusel tutvustatud 25 hoonet võiksid anda sissevaate ligikaudu sajandi jooksul ehitatud moodsatesse lasteaedadesse, mille hulgas on ka tüüplasteaedu. Inspireerivas lasteaias, nagu neid rajatakse tänapäeval üha enam, on tähelepanu lapse kogemusel ruumist. Keskmes on lapse tunne, et ruum pakub talle avastamisrõõmu, reageerib tema tegevusele ja on turvaline. Päris kindlasti on ootused lasteaedade ruumi kvaliteedile 21. sajandil veelgi kasvanud. Selle nimel on korraldatud mitu edukat arhitektuurivõistlust. Aina sagedamini kaasatakse lasteaia loomisse lai ring asjatundjaid: koos tellija ja arhitektidega teevad parima tulemuse nimel tööd ka pedagoogid ja liikumisspetsialistid. Hea lasteaia arhitektuuris näib kehtivat põhimõte „Koostöös peitub jõud“.

Ringkäigud näitusel, mida juhib kuraator Sandra Mälk, toimuvad kolmapäeval, 21. augustil kl 18 ja pühapäeval, 25. augustil kl 14. Osalemine muuseumipiletiga.

Näitust saadab eesti- ja ingliskeelne kataloog (tekstid Kadri Klementi, Sandra Mälk, Sandra Nuut, Ivi-Els Schneider, Mare Torm, Anna-Liisa Unt)

Kuraator: Sandra Mälk
Konsultant: Mare Torm (Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum)
Kujundajad: Koit Randmäe, Brit Pavelson