Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad

03.02. – 31.03.2020

Asukoht: Kostivere raamatukogu

Arhitektuurimuuseum avab Kostiveres Eesti Muuseumide festivali võitnud näituse „Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad“

Eesti lasteaia-arhitektuuri näitusel Kostivere raamatukogus näeb sissevaadet ligi saja aasta jooksul ehitatud moodsatesse lasteaedadesse, nende hulgas ka tüüplasteaedadesse. Tänapäeva uutes, teistele eeskujuks saanud lasteaedades on tähelepanu keskmes lapse tundemaailm, ruum peab pakkuma avastamisrõõmu, turvatunnet ja kutsuma mängule.

Näituse kuraator Sandra Mälk toob välja, et 90 aastat lasteaiaarhitektuuri kujunemislugu on pakkunud eriilmelisi lahendusi: unikaalseid hooneid koos abstraktsete mänguväljakutega, aga ka laialt levinud tüüplasteaedu. Lasteaiahoonete autorid on ammutanud inspiratsiooni muinasjuttudest, laste joonistustest, päikesest. Samas on lasteaia-arhitekte on pannud proovile ühiskondlike muutuste peegeldused ja oma aja pedagoogilised lähtekohad.

Moodne keskkond peab toetama lasteaia tegevusi, ootused lasteaedade ruumi kvaliteedile 21. sajandil aina kasvavad. Lapsekeskses ruumis asetub tähelepanu kogemuslikkusele – uute lasteaedade vaheldusrikas ruum ja mitmekesine õuemaastik pakub lapsele avastamisrõõmu. Lasteaia loomisse on kaasatud sageli pedagooge ja liikumisspetsialiste. Lasteaedade ehitamiseks on toimunud mitu edukat arhitektuurivõistlust. Hea lasteaia arhitektuuri saavutamise oluline põhimõte on „Koostöös peitub jõud“, tõdeb Sandra Mälk.

Näitus, mis eelmisel suvel oli Rotermanni soolalaos, oli seejärel pool aastat vaatamiseks Narva Muuseumis. Eelmise sügise traditsioonilisel Eesti Muuseumide Festivalil Narvas võitis lasteaia-arhitektuuri näitus koos Kreenholmi-kangaste näitusega esikoha.

Narvas kutsusid Sandra Mälk ja Arhitektuurimuuseumi pedagoog Kadi Kriit näitusele ka Narva lasteaiaõpetajad, kellega veedeti näitusel tore ühesõppimise päev, leiti üles, milliste projektide järgi on ehitatud Narvas lasteaedu ja tutvuti ruumiuurimise programmiga. Sama plaan on muuseumitöötajatel ka Kostiveres.

Kuraator: Sandra Mälk
Konsultant: Mare Torm (Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum)
Kujundajad: Koit Randmäe, Brit Pavelson
Tõlge: Päevakera
Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Näitusega kaasneb 192-leheküljeline kataloog (eesti ja inglise keeles, artiklid Mare Torm, Sandra Mälk, Kadri Klementi, Anna-Liisa Unt, Ivi-Els Schneider, Sandra Nuut, kujundaja Brit Pavelson).

 

Foto Sandra mälk