Kalevi keskstaadioni kaheetapiline arhitektuurivõistlus

0

Korrus

24.05. – 28.05.2017

1955. aastal valminud ning praegu “Kalevi” keskstaadioni nimetust kandev spordirajatis oli esimene uus spordikompleks, mis rajati Tallinnasse peale II maailmasõda. „Kalevi” staadioni katel on siiani üks meie esindusstaadionitest, mis oma kõrgete nõlvade tõttu ideaalne paik tantsupidude korraldamiseks ja nende jälgimiseks. ESS Kalev ja Tallinna linn on sõlminud heade kavatsuste lepingu, mille raames soovitakse edendada Kalevi staadioni arendusega vaba aja veetmise ja sportimise võimalusi Tallinnas ning luua selleks rahvusvahelistele nõuetele vastav tipp- ja rahvaspordi keskus. Arenduse eesmärk on aidata kaasa Kalevi keskstaadioni rekonstrueerimisele rahvusvahelistele nõuetele vastavaks Eesti rahvusstaadioniks, mis koosneb staadionist, harjutusväljakust, treening- ja klubiruumidest ning sporditegevust toetavatest ruumidest (spordiadministratsioon, ravi- ja füsioteraapia ning majutus- ja teenindusruumid). Samuti jätkub Eesti rahvusstaadionil tantsupidude pidamine, sellest kujuneb rahvaspordikeskus ja terviseraja Rahva Raja alguspunkt.

Žüriisse kuulusid Eesti arhitektid Katrin Koov, Andres Alver ja Raine Karp, Soome arhitekt Samuli Woolston, Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd, ESS Kalev juhatuse liige Aleksander Tammert ja Kultuuriministeeriumi esindajana Andi Einaste (Eesti Laulu ja Tantsupeo SA).

Kavandatud arendus on jagatud kaheks suuremaks etapiks:

I staadioni ja tribüünidega seotud ehitusetapp (spordiürituste ja tantsupeo läbiviimseks – eesmärk 2019), millega renoveeritakse staadion ja rajatakse uued tribüünid. Pealtvaatajate kohtade arv suureneks 15 000-ni (lääne ja ida tribüün I ja II tasand). Selle ehitusetapi realiseerimine on planeeritud linna- ja riigi eelarvest.

II etapp (eesmärk aastaks 2026) näeb ette erakapitali kaasamist ca 30 000 m2 spordi- ja ärifunktsiooniga hoonestuse rajamiseks. Peaks tekkima võimalus suurendada istekohtade arvu tribüünidel erijuhtudel kuni 30 000-ni. Samuti kuuluvad etappi põhja- ja lõuna tribüünide / varjualuste kavandamine.