Ekspeditsioon Wunderlich: 11 sisearhitekti

0

Korrus

28.11. – 28.02.2016

Müstiline keldrinäitus toob publiku ette 11 Eesti sisearhitektuuri tippu

Eksperimentaalse vormiga näitus “Ekspeditsioon Wunderlich: 11 sisearhitekti” tutvustab Eestis eelmisel sajandil tegutsemist alustanud tipp-sisearhitekte, nende tööpõhimõtteid ja tudengiaegset loomingut. Näitus saab teoks EKA sisearhitektuuri osakonna ja Eesti Arhitektuurimuuseumi koostöös, milles keskne roll oli EKA praegustel sisearhitektuuritudengitel. Külastajaid ootab muuseumi keldrisaalis ebaharilik keskkond, mille märksõnadeks on pimedus, valgus, soojus, külmus, heli ja vaikus – ruumi loomise baasmaardla. “Ekspeditsioon Wunderlich” on avatud ainult laupäeviti ja pühapäeviti kell 12.00-13.00 ehk kokku kõigest kahel tunnil nädalas, kuni 28. veebruarini.

“Ekspeditsioon Wunderlich” räägib ruumist ning tema loojast ja kasutajast kui ühest tervikust. Näituse südames on üksteist Eesti sisearhitekti ja disainerit, kes on kõik erinevatel aegadel lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna. Näituse koostajate eesmärk on luua aktiivne, lavastuslik ja mänguline suhe Eesti sisearhitektuuri ja selle õpetamise ajalooga, leida selles rägastikus üles need väärtused ja teadmised, mis võiksid omada tähtsust ka tänapäeval. Näitus on korraga nii seikluslik rännak ajalukku kui ka intiimne kohtumine persoonidega, kelle loodud keskkonnas me igapäevaselt liigume.

“Selle näituse kujunemislugu on mõneti ebatüüpiline”, ütleb näituse kuraator Carl-Dag Lige. “EKA sisearhitektuuri osakonna inimestega läksime liikvele “puhtalt lehelt”, eesmärgiga teha muuseumi keldrisaalis midagi tavapärasest erinevat. Võtsime aktiivse hoiaku Eesti sisearhitektuuri ajaloo ja pedagoogika suhtes, kuid ei tahtnud samas olla liialt akadeemilised, kuivalt ajaloolised. Pigem liikusime intuitsiooni ja emotsiooni najal.”

Töö käigus jõuti osakonna rikkaliku arhiivini ning selle kaudu seal leiduvate tööde autoriteni, kellest paljud on tänaseks päevaks tuntud sisearhitektid või disainerid. “Näituse eeltöö sisaldas nii hulgaliselt isiklikke kohtumisi kui ka põhjalikku arhiivitööd. Väljapanekul portreteerime neid põnevaid persoone, kellega oma rännakul kohtusime,” lisab Lige.

“Ekspeditsioon Wunderlich” on hommage Richard Wunderlichi (1902-1976) loomingule ja erialasele tegevusele. Wunderlich oli sisearhitekt ja mööblidisainer, praeguse EKA sisearhitektuuri osakonna kõige esimene juhataja (1940-1941) ning teadaolevalt üldse esimene Eesti sisearhitekt, kes omandas erialase hariduse. Wunderlich on seega Eesti sisearhitektuuri eriala kujunemise ja professionaliseerumise üks võtmefiguure, omamoodi isakuju, kuigi tema otsene mõju meie elukeskkonnale piirdub vaid üksikute säilinud mööblikomplektidega, neist tõenäoliselt tuntuim on presidendi kantselei koosolekute saali mööbel Kadriorus (1938).

Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostöös valminud näituse “Ekspeditsioon Wunderlich: 11 sisearhitekti” veebiversioon sisaldab kõiki näitusesaalis eksponeeritud sisearhitektide töid ja nendega salvestatud intervjuusid. Kaalukas roll on fotograaf Renee Altrovi portreefotodel ning sisearhitektide töölaudade pildistustel.

Kuula intervjuukatkeid sisearhitektidega siin:

Ekspeditsioon Wunderlich: 11 sisearhitekti
28.11.2015-28.02.2016

Näitusel osalevad: Bruno Tomberg, Leila Pärtelpoeg, Vello Asi, Teno Velbri, Mait Summatavet, Taevo Gans, Aulo Padar, Juta Lember, Eerik Olle, Pille Lausmäe, Taso Mähar
Kuraator:
Carl-Dag Lige
Produtsent:
Hannes Praks
Näituse kujundus:
Hannes Praks, Katrin Talvik, Merilin Tee, Sabine Suuster, Martin Saar, Karl Taul, Alden Jõgisuu, Tõnu Lensment
Graafiline kujundus:
Aadam Kaarma
Fotograaf:
Renee Altrov
Heli ja elektroonika:
Hans-Gunter Lock, Taavi Tulev
Tekstid:
Carl-Dag Lige
Keeletoimetus:
Katrin Hallas
Tõlge:
Adam Cullen
Korraldajad:
Eesti Arhitektuurimuuseum / Eesti Kunstiakadeemia
Toetaja:
Eesti Kultuurkapital
Täname:
Leida Tarvas, Raili Morgen, Eero Jürgenson, Marit Ilison, Annika Kaldoja, Helen Teetamm, Keiu Albi, Tiiu Saal, Raimond Ummus, Heleri Koltšin, Ardo Hiiuväin, Martin Kukk, Kaarel Kuusk, Sigrid Pavel, Avo Tragel, Mart Saarepuu, Kaido Kruusamets, Triin Ojari, Marju Meschin, Laos Koort, Einar-Rudolf Kiviloo, Mait Väljas, Sandra Kossorotova, Kino Sõprus, Les Petites Disainipood, Liviko, Rahvusooper Estonia, Tallinna Linnateater, Teater NO99, Ugala Teater, Vaba Lava, Vene Teater, Von Krahli Teater, Kanuti Gildi SAAL, Rahva Raamat

Carl-Dag Lige
kuraator
(+372) 55 688 395
carldag@arhitektuurimuuseum.ee