Alvar Aalto õunapuuõied

I

Korrus

18.11. – 07.02.2010

Alvar Aalto muuseumi, Turu Ülikooli Sihtasutuse, Turu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Granö keskuse näitus

“Olen peaaegu kogu oma elu otsinud vahendeid paindlikuks standardiseerimiseks. Minu eesmärgiks on selline standardiseerimine,  mis ei sunni elu kindlasse vormi, vaid vastupidi, lisab sellele vaheldusrikkust. — Õunapuuõied on standardiseeritud, kuid kõik nad on erinevad. Meiegi peaksime õppima niimoodi ehitama.”

Alvar Aalto

 

Näitusel esitletakse seitset Alvar Aalto projekteeritud maja. Villa Tammekann (1932), Riihitie maja (1935 – 36), Villa Mairea (1938 – 39), Maison Louis Carré (1959 – 62) ja Villa Kokkonen (1967 – 69) Projekteeriti  alguses eramajadeks. Muuratsalo katsemaja (1952 – 54) oli Aalto pere suvila ja Alvar Aalto ateljees (1955) töötas arhitektuuribüroo.  Tänapäeval on kõikide näitusel esitletavate majade kasutusotstarve muutunud ja need on arhitektuuri vaatamisväärsustena külastajatele avatud.  Näituse põhirõhk ongi muutumisel ja aja kulumisel. Näituse tahvlitel on peale tutvustava teksti ka pilte majade välisfassaadist, siseruumidest ja tubade detailidest. Välja on pandud ka majade põhiplaanid.

Näitus räägib sellest, kuidas aeg on kohelnud Alvar Aalto projekteeritud maju. Villa Tammekann restaureeriti peaaegu tundmatuseni muutunud üürimajast originaalprojekti järgi funktsionalismi stiilis majaks. Riihitie maja remonditi nii, et Aalto perekonna aegne elustiil, mööbel ja nipsasjad säilitati. Villa Maireat on alati õrnalt koheldud ja tänaseni võib seal tutvuda muutumatuna  alalhoitud luksusliku 30.-ndate aastate elustiiliga. Muuratsalo katsemaja omapäraseid omadusi, ühendust loodusega, materjalide vastupidavust ja inimlikkust on alal hoitud delikaatsete remonditöödega. Alvar Aalto ateljees sooritati laiaulatuslikke restaureerimistöid, mille käigus uuendati maja kogu tehnika. Prantsusmaal asuv Maison Louis Carré on külastajatele avatud, maja remonti alustati 2007. aastal. Säilinud on maja originaaldetailid, mööbel ja valgustid. Villa Kokkonen on restaureeritud ja varem erakasutuses olnud maja on nüüd külalistele avatud majamuuseumi ja koosolekuruumina.

Nende majade restaureerimis- ja remonditööde ühiseks tegijaks on arhitekti taotluste austamine. Kulumine ja ajalugu on ikka veel tuntavad. Majad on säilitanud oma iseloomu, kuigi aeg on muutunud.