Betoonist võlutud

 

  1. jaanuar – 26. aprill 2020

Sihtrühm: III kooliaste ja gümnaasium

Eesmärk: Tutvustada ehitusinseneri elukutset, betooni kui võluvat kodumaist ehitusmaterjali ning rõhutada koostöö olulisust meie ehitatud keskkonna loomisel.

Ehitusinsener August Komendant oli rahvusvaheline mees, tänu kelle tööle (koostöös arhitektide Elmar Lohu, Roman Koolmari, Voldemar Tippeli ja teistega) on Eestis tänagi kasutuses näiteks Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas ning riigi viljasalv Tartus. Lisaks Eestile on tema märgilised tööd ka Saksamaal, Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Venetsueelas. Ta tegi koostööd maailma kuulsate arhitektidega nagu Louis Kahn, Eero Saarinen, Moshe Safdie ja Oscar Tenreiro.

Kahn oli samuti Eesti päritolu, erakordne ja sensatsiooniline arhitekt, kes mõistis, et oma ideede teostamiseks on tal vaja kedagi, kes mõistab hästi loodusseadusi, matemaatikat, ehitusmaterjale ja gravitatsiooni. Komendant omakorda, olles juba õpingute ajal Saksamaal kokku puutunud arhitektuuri esteetiliste, kunstiliste printsiipidega, tajus, et ehituskultuur vajab funktsionaalsete ja tehniliste põhimõtete kõrvale ka pehmeid väärtusi – midagi, mis muudab elukeskkonna humaanseks ja hooned kunstiliselt kõrgetasemeliseks. Kahe meistri koostööst sündis palju imelisi objekte, nende koostöö põhimõtted on ka näituse haridusprogrammi alus.

Muuseumitunnis saab rakendada teadmisi matemaatika, füüsika, geograafia ja keemia tundidest. Osalejad saavad uurida näitust aktiivselt, näiteks läbi üheksa kombatava 3D prinditud maketi, mis tutvustavad kuulsate arhitektide loomingut ja ehitusinseneri rolli nende valmimisel. Näitusekülastus annab matemaatika, füüsika, geograafia ja keemia õpetajatele hea võimaluse õpitavat siduda päris eluga ja tutvustada õpilastele elukutset, mis võib tihti jääda märkamatuks, kuid mis kahtlemata on äärmiselt oluline ja vastutusrikas kogu meie ehitatud keskkonna loomisel.

Kestus: 45/60minutit

Kontakt:

Kadi Kriit

Eesti Arhitektuurimuuseumi pedagoog

Kadi.Kriit@arhitektuurimuuseum

Telefon 6257008