Täna avatud 11–18
TAB 2024 tunnuspilt

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2024

11. oktoober – 1. detsember 2024

Kuraatorinäitus “Ressursid tulevikuks”, mis on osa 2024. aasta Tallinna Arhitektuuribiennaalist (TAB), pakub põnevat ja visuaalselt haaravat tulevikku vaatavat arhitektuurinägemust, esitades lahendusi, mis keskenduvad ressursside uutmoodi käsitlemisele ja jätkusuutlikkusele. Näitust, mida saab külastada Eesti Arhitektuurimuuseumis alates 11. oktoobrist, kureerib Ukraina arhitekt Anhelina Starkova ning see toob fookusesse bio-põhiste, kohalike ja taastuvate materjalide kasutamise olulisuse ehituses.

“Ressursid tulevikuks” rõhutab, kuidas arhitektuur saab võtta olulise rolli kliimamuutuste leevendamisel ja sotsiaalse ning keskkonnaalase vastutuse edendamisel. Näitus käsitleb ressursside teemat laiemalt kui traditsiooniliselt mõistetakse, uurides, kuidas kohalik käsitöö, kultuuripärand ja alternatiivsed energiaallikad võivad kujundada ehituse tulevikku. Külastajad saavad tutvuda mitmesuguste installatsioonide, arhitektuurimudelite ja multimeediaesitluste kaudu, mis esitavad väljakutseid tavapärasele ehitus- ja linnaplaneerimispraktikale. See kaasahaarav kogemus kutsub publikut kujutlema maailma, kus arhitektuur mängib olulist rolli tänapäevaste keskkonna- ja ühiskondlike probleemide lahendamisel.

Näitus hõlmab ka installatsiooninäitust “Selleks olukorraks”, mis täiendab kuraatorinäituse peamist teemat, kaasates vaatajaid konkreetsesse keskkonda ja linnaoludesse. Need kohaspetsiifilised installatsioonid näitavad, kuidas arhitektuur suudab dünaamiliselt vastata oma ümbrusele, pakkudes paindlikke ja vastupidavaid lahendusi. Rahvusvahelised kunstnikud ja arhitektid loovad eksperimentaalsed teoseid. Need näitavad, kuidas arhitektuur võib olla aktiivne muutuste edendaja. Selliste disainistrateegiate integreerimine illustreerib arhitektuuri jõulist rolli säästvate linnade tuleviku kujundamisel.

TAB 2024 peateema, “Ressursid tulevikuks”, peegeldab biennaali pühendumist globaalsete väljakutsete, nagu ressursside nappus, keskkonnakriisid ja kliimamuutused, käsitlemisele. Kuraatorinäitus on üleskutse arhitektidele, linnaplaneerijatele ja laiemale avalikkusele, innustades neid kaaluma uusi viise ehitamiseks, mis eelistavad ökoloogilist tasakaalu, ringmajandust ja kogukonna heaolu. See näitab arhitektuuri potentsiaali mitte ainult ehitada hooneid, vaid ka ehitada õiglasemat ja jätkusuutlikumat maailma.

Kaasaegsete arhitektuurikontseptsioonide ja kaasahaaravate avalike installatsioonide ühendamise kaudu pakub “Ressursid tulevikuks” optimistlikku ja tegutsemisele suunatud visiooni arhitektuuri tulevikust. Näitus on julgustab külastajaid sukelduma nende värskete ideede maailma, ümber mõtestama oma suhet ehitatud keskkonnaga ja kujutlema tulevikku, kus arhitektuur on lahenduste pakkuja.

Näitus on osa TAB 2024 programmist ja on avatud külastajatele alates 11. oktoobrist. See pakub kaasahaaravat teekonda innovatiivsete ja eksperimentaalsete arhitektuuriliste lähenemiste kaudu, mis jätavad kindlasti sügava jälje nii arhitektuurimaailmale kui ka ühiskonnale.

Peakuraator Anhelina L. Starkova  
Kaaskuraatorid Daniel A. Walser, Jaan Kuusemets 
Kuraatorinäituse ja sümpoosioni produktsioon Ronja Soopan, Iren Rakaselg 
Produktsioon Mariann Drell, Andrea Tamm, Eesti Arhitektuurikeskus 
Graafiline disain StuudioStuudio (Mikk Heinsoo) 
Tõlked Maire Kuusksalu 
Näituse kujundus Anhelina L. Starkova, Ronja Soopan 
Näituse ehitus BART 
Assistent Aleksander Zahharov 

TAB 2024 peatoetaja: Thermory 

TAB 2024 toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Ruukki, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikool, Laufen, UKU Pure earth, Prantsuse Instituut, Tallinna Ringmajanduskeskus, HM Stone Co 

TAB 2024 meediapartnerid: KoozArch, Abitare, STIR