Täna avatud 11–18
Ruumidiplomaatia tunnuspilt

Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid

Tunnustades meie diplomaatide nutikust, kehtestab üks riik ennast võõral maal ometi ka läbi ruumi – saatkondade, residentside ning muude esindusruumidega. Ilma välisriikide poolehoiuta oleks Eesti Vabariigi väljakuulutamine jäänud mõttemänguks. Nagu 1920.–1930. aastatel püsib ka täna meie imetillukese riigi rippumatus suuresti tänu välispartneritele. Seetõttu on välisesinduste pidamine Eestile elutähtis investeering.

Mõeldes, et saatkond on killuke Eestit, peab sisearhitektuur kaasa kõlama. Esinduste interjöörid ütlevad, kes me oleme, kuhu me kuulume, mis on meile oluline. Et enamik kodanikke oma riigi saatkondadesse pigem ei satu, siis selle näitusega paotame ust ja näitame esmakordselt nii suurejooneliselt, millised on meie diplomaatilised tuletornid.

Meie omariikluse järjepidevust hoiti omamoodi veimevakana nutikalt tallel läänes – tegutsesid oma ruumidega esindused näiteks New Yorgis ja Londonis, mis ilmestasid lugusid meie rahva priiusesoovist ning aitasid hiljem rutem naasta tõsiseltvõetavate riikide perre. 1990ndatest saadik on strateegiliselt olulistes paikades avatud ja taasavatud Eesti saatkondi. Päris esimese uue saatkonnahoone lasi Eesti Vabariik ehitada Helsingisse Konstantin Bölau projekti järgi. Meie kaasaegset Eestit – moodsa, julge ning haritud ruumikultuuriga riiki on aidanud tutvustada uued saatkonnad nii Vilniuses kui ka Pekingis.

Üksteise järel on ajaloolised ning ka uued saatkonnaruumid saanud silmapaistva sisearhitektuurse lahenduse. Ruumidiplomaatia näitusel tutvustatakse Margit Arguse, Eero Jürgensoni, Pille Lausmäe-Lõokese, Liisa Põime, Kadri Tamme, Tiiu Truusi ning teiste põnevate autorite loodut. Samuti on näha välisesindustes kasutatud eesti disaini ja tarbekunsti.

Meie saatkondade kujundused räägivad loodusearmastusest, euroopalikust kultuuriruumist, uuendusmeelsusest, inimlikkusest, lugupidamisest võõrustaja riigi vastu, heast maitsest, asjakohasusest. Külastaja kogeb kui erinevaid imagoloogiad ja identiteete on sisearhitektid ning arhitektid koostöös välisministeeriumiga valmis pakkuma.

President Lennart Meri on öelnud, et meie diplomaadid peavad olema kümne eest väljas. Sama tõhusad peavad olema ka meie esindusinterjöörid. Nii on Eesti professionaalne ruumidiplomaatia heas mõttes lausa uskumatu!

Näituse eestvedaja on Eesti Sisearhitektide Liit
Kuraator: Karin Paulus
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Mari Kaljuste

Näitus jääb avatuks 15. oktoobrini ja selle raames toimub kuraatorituure ning seminar. NB! Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise päeval, pühapäeval, 20. augustil, on muuseum ja näitus ruumidiplomaatiast avatud kell 11–18.

Karin Pauluse kuraatorituurid toimuvad 20. augustil, 16. septembril ning 14. oktoobril, tuuride algus kell 14. 

Sissepääs muuseumipileti või Muuseumikaardiga.

Toetuse eest täname Kultuurkapitali.

Tunnustame välisministeeriumi Eesti sisearhitektuuri ja disaini kõrgetasemelise rahvusvahelise esitlemise eest.

Fotol: Eesti Vabariigi Alalise esinduse Euroopa Liidu juures residents. 2020. Sisearhitektuur Tiiu Truus (Stuudio Truus). Foto: Kalle Veesaar

***

Meediakajastused

August 2023. Ajakiri Diivan. Karin Pauluse sissevaade näitusele “Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid”, Abu Dhabi ja Souli saatkondi kavandanud sisearhitekt Kadri Tamme portreelugu ning saatkondadesse mõeldud vaipade disainist

ERR News 11. august New museum exhibition spotlights interiors of Estonia’s foreign missions

ERR kultuuriportaali 16. august fotogalerii

ERR Novosti 16. august в Музее архитектуры открылась выставка интерьеров зарубежных представительств Эстонии

Klassikaraadio 17. august Sisearhitekt Eero Jürgenson Delta-saates

Tallinna Uudised: 17. august  Intervjuu sisearhitekt Tiiu Truusi ja kuraator Karin Paulusega.

August 2023 ajakiri Eesti Naine.

ERR uudised 20. august. Eesti Sisearhitektide Liidu esimees Reio Raudsepp rõhutas vabaduse mõtet: “Näeme kuidas ruumid kõnelevad ja tõesti igaüks erinevalt, oma lugu, omas nägemuses ja see ongi tore, et Eesti riik ei ole valinud kindlat programmilist ruumikaanonit oma välisesinduste renoveerimisel, vaid on antud väga palju vabadust sisearhitektidele kujundada vastavalt kohaspetsiifikale ja ruumi eripärale oma nägemuse järgi neid esindusi, mis näitab seda, et me oleme tõesti vabad, loomingulised, me julgeme eksperimenteerida, ja me oleme vaba rahvas vabal maal.”

Maaleht 24. august Intervjuus Karin Paulusega laiendati ruumidiplomaatia mõistet meie ümbritsevatesse ruumidesse – vanade talude ruumidiplomaatia, tänapäevaste kodude, poodide ja kontsertsaalide ruumidiplomaatia…

Raadio Kuku 6. septembri Pärastlõunasaates on Marina Kaljurand ja Siiri Mihkelson näitusel “Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid”.

ERR Ringvaade vaatas 18. septembril ringi näitusel “Ruumidiplomaatia. Eesti välisesinduste interjöörid”. Saatelõik välisminister Urmas Paeti ning arhitekt ja siseahitekt Margit Aulega alates 21. minutist: https://etv.err.ee/1609093277/ringvaade

Estonian World. 21. september 2023 The interiors of Estonia’s embassies on display in Tallinn

Kuukiri 60+ oktoober 2023. Tekstiilikunstnik Peeter Kuutma – kaunishing viigipükstes, kes enam autoga ei kihuta

ERR Vikerhommik Kaja Kärneri intervjuu sisearhitekt Liisa Põimega: saatkonna interjööris olgu nii klassikat kui modernsust

Raadio Kuku 24. september 2023 Neeme Raud. Siin. Kutse arhitektuurimuuseumisse ruumidiplomaatiat vaatama. Intervjuu sisearhitekt Pille Lausmäe-Lõokesega

ERR OP 28. september 2023 Kultuurielamust jagab eurosaadik Marina Kaljurand.

Eesti Elu (Kanadas) Ottawa saatkond näitusel Tallinnas, 19. oktoober 2023

Tüüne-Kristin Vaikla SIRP 13. oktoobril 2023 Ruumidiplomaatia ja fassaaditagune elu.

Ajakiri Positiiv detsember 2023. Intervjuu kuraator Karin Paulusega, keskmes Londoni saatkonna jäädvustused