Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur
Puit on olnud Rootsis ajalooliselt oluline ehitusmaterjal – väike punane maamaja on loomulik osa Rootsi rahvuspärandist. Kaasaegne puitarhitektuur koosneb nii eramutest kui ka suurtest ehitistest. Näitus esitab valiku viimaste aastate Rootsi puitarhitektuuri parimatest näidetest alates elamutest kuni avalike hooneteni, projekteerijaks tuntud arhitektuuribürood nagu Wingårdhs, Tham & Videgård, White Arkitekter, General Architecture jt.
150 aastat oli Rootsis tuleohu tõttu kõrgete puithoonete ehitamine keelatud. Puidu tähtsus vähenes 20. sajandi jooksul ka seoses uute ehitusmaterjalide ja -meetodite tulekuga. Koos seadusandluse muutusega 1990. aastate alguses kasvas puitmajade püstitamine plahvatuslikult. Praegu ehitatakse Rootsis 10–15% uutest kortermajadest puidust ja see number on kasvamas.
Ökoloogilisest vaatepunktist on see muidugi mõistlik, kuna puit on nii taastuv kui ka taaskasutatav materjal. Puitehitiste projekteerimine on arhitektidele väljakutse, kuna puit kui materjal ei seostu enam vanamoodsuse ja piiratud võimalustega, vaid innovatsiooni ja säästlikkusega. Vernakulaarset arhitektuuri täiendavad tehnoloogilised uuendused ja ka mitmed kohalikud omavalitsused eelistavad avalikke hooneid püstitada just puidust. Näitus esitabki valitud projektide näol läbilõike viimaste aastate Rootsi puitarhitektuuri mitmekesisest maailmast.
Korraldajad: Mait Väljas ja Koit Randmäe (Eesti Arhitektuurimuuseum), Tove Dumon Wallsten (Sveriges Arkitekter), Jenny Bergström (Rootsi Instituut), Liina Kümnik (Rootsi Suursaatkond Tallinnas)
Graafiline disain: Martin Liljesand ja Mikael Sundblad (Spektra Design)