„Prognoos ja fantaasia“ pälvis Kulka näitusepreemia

Prognoos ja fantaasia kuraator Andres Kurg võttis vastu Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali näitusepreemia

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali näitusepreemia pälvis meie muuseumi 2023. aasta avanäitus “Prognoos ja fantaasia: piirideta arhitektuur 1960.–1980. aastatel”, mis jutustas tulevikuutoopiate, ennustuste ning arhitektuuri- ja kunstifantaasiate kohtumispunktidest 1960.–1980. aastatel.

Palju õnne, näituse kuraatorid Andres Kurg ja Mari Laanemets, assistent Kristina Papstel, kujundaja Kaisa Sööt, graafiline kujundaja Indrek Sirkel!

Andres Kure sõnu oli näituse üks lähtekohti oli idee kontrollimisest, tuleviku uurimisest, mis muutus populaarseks pärast Teist maailmasõda ja kerkis esile omaette teadusena. „Hakkasime vaatama ,kuidas idee kontrollitud tulevikust mõjutas arhitektuuri- ja kunstiloomingut, kuidas seda hakati interpreteerima erinevate kunstnike poolt. Tõime kokku kaks vastandlikku ideed, Ratsionaalne idee prognoosist, ennustamisest, mis on teaduslikel alustel ja teisalt fantaasia, mis justkui viitab üksikisikule ja loomingule, kontrollimatule impulsile,“ rääkis ta arhitektuuripreemiate telesaates.

Forecast and Fantasy: Architecture Without Borders, 1960s–1980s

 

Näitus “Prognoos ja fantaasia” on talletatud raamatuna, kirjastasid Lugemik ja Eesti Arhitektuurimuuseum.

Raamat „Forecast and Fantasy“ on inglise keeles ning saadaval meie e-poes ja muuseumipoes.

Kõigi 2023. aasta arhitektuuripreemia  pälvinute kohta valmis Eesti Televisiooni saade „Eesti arhitektuuripreemiad 2023“.