18. augustil kell 16 viimane kuraatorituur näitusel “Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad”

Tallinna, Tartu ja Pärnu linnapilt

 

Tuleval neljapäeval, 18. augustil kell 16 algab viimane kuraatorituur näitusel „Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad“.
Fotokollektsionääri Aare Olanderi kogudel põhinev näitus Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavatest on rõõmustanud muuseumikülastajaid ajalooliste ja meie kaasaegsete vaadetega kolme Eesti linna kesksete tänavate ja väljakute muutumisest viimase pooleteise sajandi jooksul – alates ajast, kui fotograafid jäädvustasid esimesed meieni jõudnud linnavaated.

Kuraatorituuril osalemiseks piisab muuseumipiletist.

Tallinna südalinnast on valitud vaated Viru ja Vabaduse väljaku ning neid ühendavate Pärnu maantee ja Estonia puiestee hoonestusest. Tartu vaated on kesklinna alast, mis jääb Raekoja platsi, Emajõe ning praeguse Riia ja Ülikooli tänava vahele. Pärnu vaated ulatuvad väljakust praeguse Endla teatri ees ajaloolise Endla teatri esise väljakuni. Fotokollektsionäär ja fotoraamatute autor Aare Olander on valikut tehes põhirõhu pannud võimalikult vanadele, kuid kvaliteetsetele fotodele. „Valisin eeskätt need, mida pole varem publitseeritud,“ põhjendas ta.

„Seda võin vist oma teeneks lugeda, et mingid pildid, mida kuskilt enam näha ei ole võimalik, on õnnestunud mul alles hoida,” tõdes Olander ja mainis, et ise ta ei ole linna arengu teemalistest diskussioonidest kippunud väga osa võtma. “Las seda teevad teised.”

Nii Tartus kui ka Pärnus (vähem ka Tallinnas) muutsid 1941. ja eriti 1944. aasta sõjapurustused näitusega hõlmatavaid piirkondi pea tundmatuseni. Seega peaks näitus külastajatele pakkuma tublisti avastamisrõõmu. Arhitektuurimuuseumi direktori Triin Ojari sõnul on fotod erakordselt tänuväärne allikas nägemaks, kuidas kesklinnad on läbi 20. sajandi olnud kiires muutumises ning milline oli linn siis, kui autosid veel kuigi palju polnud.

Näituse puhul on muuseumipoes ka Aare Olanderi koostatud ja kirjastuse Tänapäev väljaantud raamatute erimüük.

Näitus on Rotermanni soolalaos avatud pühapäeva 21. augustini 2022. 20. augustil on muuseum suletud.