Detsembrikuus muuseumis

Rotermanni kvartali pilvitu taevas. Foto: Evert Palmets

Detsember Eesti Arhitektuurimuuseumis

Arhitektuurimuuseum kutsub Rotermanni soolalattu vaatama kaht püsinäitust. „Elav ruum“ on erilisematest 20. ja 21. sajandi ehitistest tehtud makettide väljapanek ning igas vanuses uudishimulikele on mõeldud avastusnäitus „Uuri ruumi!“. Soolalao galeriikorrusel ootab näitus OAAS kunstnike, arhitektide ja disainerite loodud mikrokeskkondadest, mis pakuvad inimestele eri vormides uusi turvalisi paiku keset vaenulikku maailma.

Uuendused maketinäitusel

Näitusel „Elav Ruum: sajand Eesti arhitektuuri“ on nüüd külalistele teejuhiks audiogiid eesti-, inglise- või venekeelse giidi juhatusel; eraldi kanal on audiogiidis eestikeelse kirjeldustõlke tarvis, mis on mõeldud muuhulgas vaegnägijatele.

„Elava ruumi“ maketinäitust on täiendatud Tallinna Kadrioru staadioni tribüüni maketiga. Staadion valmis aastatel 1936–38. Arhitekt Elmar Lohk ja ehitusinsener August Komendant lõid erilise, Eesti ühe esimesi avalikke ehitisi, mille betoonkonstruktsioonid olid ulatuslikult eksponeeritud. Maketi autor on Helin Vahter.

Näitusele on välja pandud ka arhitekt Toomas Reinu Kuressaare kesklinna makett aastast 1990. Toomas Rein on läbi oma loometee pidanud üksikobjektidest olulisemaks tervikliku ja sidusa linnakeskkonna loomist.

Vaata sõrmedega! Uuendusena on muuseum valinud viis maketti tuntud ehitistest, millest on tehtud kombatav mudel, et neid saaks sõrmedega vaadata, lisa-abiks kirjeldustõlkega audiogiid.

Näitus OAAS on kui kutse uurimisreisile avastama paiku, mis pakuvad sisemist rahu ja põgenemist argipäevast. Oaaside autorid on Andrea Zittel, Santiago Borja, Office Kersten Geers David Van Severen, Norma Jeane, Alfredo Barsuglia, Elmgreen & Dragset, Irma Cohen, Tom Hengen, Rummu seikluskeskus ja ZA/UM. Näituse kuraatorid on Barcelonas elav arhitekt ja visuaalkunstnik Irma Arribas ning Belgia päritolu videokunstnik ja kuraator Erich Weiss ning see on avatud 9. jaanuarini 2022.

Muuseumi 30. aastapäeva puhul toimuval väikesel maketituuril esitleme oma suurest maketikogust iga kuu üht erilist maketti. Detsembris on selleks aastal 2004 arhitekt Villem Tomiste (AB Kosmos) Hiiumaa läänerannikule Õngu külla mere kaldale kavandatud ulmelise ilmega villa. See eramu on jäänud ehitamata. Arhitektuuribüroo Kosmos annetas maketi muuseumile 2005. aastal.

Muuseumimuusika

Koostöös Eesti Sümfooniaorkestrite Liiduga toimub muuseumi suures saalis neljapäeval, 9. detsembril kell 18 Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestri kontsert. Dirigent Martin Sildose juhatusel kõlab pühademuusika. Piletid saab Piletilevist ja kontserdipiletiga saab kontserdi eel külastada ka muuseumit.

Näitused mujal

Pärnu raamatukogus (Akadeemia 3, Pärnu) on avatud Rootsi puitmajade näitus „Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur“, mis jõuab publikuni tänu koostööle Rootsi Instituudiga. Raamatukogu on avatud esmaspäevast reedeni kl 10–17, laupäeval kl 10–15.

Illuka mõisakoolis (Alutaguse vallas Illukal) on mõisakooli sajanda aastapäeva puhul vaatamiseks Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Kultuuriministeeriumi koostöös valminud (ränd)näitus „Mõisast kooliks. Eesti Mõisakoolid“.

Ferrumi galeriis Kuressaares on Alver Arhitektide büroo näitusel „Millest me mõtleme, kui ütleme arhitektuur” väljas muuseumi kogusse kuuluvad Andres Alveri ja Tiit Trummali Tallinna Viru väljaku planeeringu võistlustöö (1996) ning nende Tallinna uue raekoja kavand (2009).

Eesti Arhitektuurimuuseumi poes tasub uudistada ja kingitusi otsida ning leida, aastalõpp ei ole kaugel. Muuseumipoe suure valiku leiate teisipäevast pühapäevani kell 11–18 Rotermanni soolalaos. E-poodi saab külastada teile sobival ajal siin: https://www.arhitektuurimuuseum.ee/pood/ Iga ost muuseumipoest toetab muuseumit.

Eesti Arhitektuurimuuseum Rotermanni soolalaos on avatud teisipäevast pühapäevani kell 11–18. Muuseumipilet maksab 6 ja 4 eurot.