Muuseumipäev on pühendatud makettidele

Rotermanni soolalao makett.  Foto Liisi Anvelt

Eesti Arhitektuurmuuseum kutsub teisipäeval 18. mail, rahvusvahelisel muuseumipäeval kõiki külla Rotermanni soolalattu, muuseum on avatud kl 11-18 ja tavakohaselt on sissepääs prii.

Tänavusel muuseumipäeval on tähelepanu keskmes muuseumi püsinäitusel olevad maketid. Arhitektuurimuuseumi muuseumiõpetaja Kadi Kriidi sõnul on päriselus on väga raske saada ülevaadet majast kui tervikust: „Maketid on seevastu nagu nukumajad, mille abil saab aimu nii mahust kui vormist.“

Arhitektuurimuuseumi kogus on 260 maketti, osa neist on püsinäitusel Elav ruum. Muuseumikogu vanimad maketid on Tallinna Kaarli kiriku katusekonstruktsiooni mudel (Rudolf Bernhard, 1862?) ja Tallinna sadama elevaatori makett, mis valmis 1900. aasta Pariisi maailmanäituseks. 1920.–1930. aastate makette on säilinud üsna vähe, üks põnevamaid on Tallinnas Roosikrantsi tänava ja Pärnu maantee nurgal paikneva klinkertellistest äri- ja eluhoone (Robert Natus, 1935) detailipeen makett, mis on püsinäitusel ka väljas.

Linnaehituslike makettide hulgas tasub uurida Mustamäe I mikrorajooni (Voldemar Tippel, Toivo Kallas, Liidia Pettai, 1961), aga ka maineka Mies van der Rohe arhitektuuripreemia nominendiks valitud Rotermanni laudsepatöökoja rekonstruktsiooni (Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, 2009, makett Tanel Saar).
Uusim makett, mis on ka näitusel, on Tallinnas Niine 11 asuv elumaja (Kuu arhitektid, 2014).

Rahvusvahelisel muuseumipäeval soovitame tutvuda näitusega mängides otsimismängu „Maketi jaht“ või ka „100 tähtsat asja“.

Muuseumipäeval on avatud ka näitus “Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid” ning igas vanuses uudishimulikele mõeldud püsinäitus „Uuri ruumi“ keldrisaalis.

Kell 16 algab aga muinsuskaitsepäevast 18. aprillil muuseumipäevani 18. mail kestva traditsioonilise muinsuskaitse kuu lõpetuseks Eesti Mõisakoolide Ühendus kuuenda mõisakoolide töövihiku esitlus.