Veebruarikuu Eesti Arhitektuurimuuseumis

Veebruaris esitleb muuseum EAM 30 väikese maketituuri raames Paide kultuurimaja maketti. Nüüdne Paide Muusika- ja Teatrimaja projekteeriti Eesti Maaehitusprojektis 1984-85. Projekti autor on arhitekt Hans Kõll, konstruktorina töötas kaasa Rein Üts. Fassaadi roosakna vitraaži kavandas Kaarel Kurismaa, unikaalsed interjöörid sisearhitektid Tiiu Pai ja Taimi Rõuk, vitraažid on Kalev Roometilt. Hoone valmis 1987. 24. veebruari 2021 Vabariigi Presidendi kõne ja pidulik kontsert toovad selle hoone kõigile teleekraani kaudu koju.

Rotermanni soolalaos on veebruaris lisaks püsinäitustele „Elav ruum“ ja „Uuri ruumi!“ avatud ka näitus sisearhitekt Aulo Padari märgilistest töödest ehk Linda kolhoosi keskusest Võrumaal, Rapla KEKi hoonest kuni Estonia teatrimaja ja Turisti poeni Tallinnas.

Uusim näitus “Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid” tutvustab Eesti pealinna kaasaegse linnaplaneerimise vaatenurgast. Näitusel selgub, mida üleüldse saab tänapäeva linnas planeerida; milliseid võimalusi pakuvad homse linna kujundamisel linna rohealad; kus asuvad täna ning kus võiksid asuda tulevikus Tallinna keskused.

Muuseum on avatud teisipäevast pühapäevani kell 11-18. NB! Rahvusvahelisel giidide päeval, 21. veebruaril on muuseumi uksed kõigile tasuta külastuseks avatud. 23. veebruaril, päev enne Eesti Vabariigi 103. aastapäeva, sulgeb muuseum uksed kell 15.

Näitused mujal Eestis
3. veebruarist avaneb Viljandis Sakala keskuses arhitektuurikoomiksi näitus „Urbatekt varjatud maailmas. François Schuiteni ja Benoît Peetersi arhitektuurikoomiksid“.
Viljandimaal Heimtali mõisakoolis on suve keskpaigani vaadata „Mõisast kooliks. Eesti Mõisakoolid“
Narva linnuses on 21. veebruarini vaadata „Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur“, mis kolib veebruari lõpus Paide Muusika- ja Teatrimaja galeriisse.

Tuurid ja muu
Kolmapäeval 10. veebruar kell 17 linastub KUMU auditooriumis film „Aulo Padar. Joonestatud maailmad“ (Eesti 2020, 30 min), mille juhatab sisse sisearhitekt ja filmi režissöör Maris Kerge. Jalutuskäikudel sisearhitekt Aulo Padari joonestuslaual kavandatud maailmades – Kobelas asuvas Linda kolhoosi keskuses, Rapla KEK-i haldushoones ja endises valuutapoes Turist – avaneb ühelt poolt klaar autorimõte, teisalt pragmaatika. Piiratud info ja ehitusmaterjalide puuduse keskel ning praegusest väga erinevas tellija-autori dialoogis kulgenud loomeprotsessid paistavad tänapäeval peaaegu muinasjutuna.
Film ning näitus Rotermanni soolalaos, samuti raamat „Sisearhitekt Aulo Padar“ on pühendatud sisearhitekt Aulo Padari 80. juubelile.

Laupäeval 13. veebruaril kell 14 on Johan Tali kuraatorituur näitusel „Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid“. Osalemine muuseumipiletiga.

10. veebruarini ootab Tallinna haridusosakond Tallinna munitsipaalkoolide soove osalemaks nendes Eesti Arhitektuurimuuseumi haridusprogrammides, mille eest tasub Tallinna linn. Lisainfo kadi@arhitektuurimuuseum.ee
_________
Eelkõige Eesti 20. sajandi arhitektuuripärandi säilitamiseks, uurimiseks ja teadvustamiseks loodud Eesti Arhitektuurimuuseumi asutamisest täitus tänavu 1. jaanuaril 30 aastat. Juba 25 aastat tegutseb muuseum ajaloolises Rotermanni soolalaos (valmis 1908), mis moodsa Rotermanni kvartali serval hästi silma torkab.