Sarja ELAV RUUM loeng erandkorras neljapäeval, 25. oktoobril kl 18 arhitekt Raul Vaiksooga

Sarja ELAV RUUM järjekordne loeng toimub erandkorras neljapäeval, 25. oktoobril kl 18. Külas on arhitekt Raul Vaiksoo ettekandega „Kas proportsioon ja stiil on jumalast?“

Raul Vaiksoo sõnul tõstatab ta loengus mitmeid küsimusi, milledest enamjagu jäävadki õhku ja ega neile inimlaps vastata ei oskagi: kas kuldlõikeline jaotus arhitektuuris tähendab tõesti kohe ka jumalikku proportsiooni? Mis on ilu valem? Miks mõni hoone on „ilusam” kui teine? Ka see on arhitekti mõtte jumalik puudutus? Mis on stiil, mood, maitse ja kas need on erinevad kategooriad? Mis on mastaap? Ja üldse, kas erinevate ajastute proportsiooniõpetusi tuleb tõsiselt võtta?

Raul Vaiksoo on arhitekt. Peale Kunstiinstituudi lõpetamist 1983. a. töötas projekteerijana riiklikus kultuurimälestiste instituudis. 1989 asutas omaenda arhitektuuribüroo R. Projekt, mis tänaseks kannab nime Raul Vaiksoo Arhitektuuribüroo. Ta on projekteerinud arvukalt ehitisi mitmel pool Eestis. Tema kavandite alusel on restaureeritud kirikuid ja mõisaid, ehitatud eramuid, büroohooneid ja etendusasutusi. Ta on kujundanud ka Eesti esindushooneid nagu Riigikogu esindusruumid Toompeal ja Eesti Esindus Euroopa Liidus Brüsselis. Ta on võitnud mitmeid arhitektuuri- ja sisekujunduspreemiaid ja pälvinud ka Eesti Kultuurkapitali aastapreemia. Raul Vaiksoo on loonud ka tarbegraafikat, kujundanud raamatuid ja teinud lavakujundusi. Publitseerinud raamatud „Aja lugu“ (2011), reisijuhi „Tallinn-Narva“ (2011) ja „101 Eesti monumenti“ (2018). Tema tööd on tunnustatud Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

ELAV RUUM on Eesti Arhitektuurimuuseumi loengusari, kus astuvad üles nii arhitektid, ajaloolased, muinsuskaitsjad kui ka teised ruumispetsialistid. Muuseum soovib populaarses vormis tutvustada arhitektuuriajalugu, tegevarhitektide loomingut ning käsitleda publiku osalusel meie elukeskkonnas toimuvaid muutusi. Sari on suunatud kõigile ruumist, arhitektuurist, selle lähiajaloost ja tänapäevast huvitatud inimestele. Loengusari on mõtteline täiendus arhitektuurimuuseumi püsinäitusele „ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri“, mis tutvustab siinse professionaalse arhitektuuri- ja ruumikultuuri arengut läbi 20. sajandi.

Järgmine loeng Elava Ruumi sarjas toimub 7. novembril, mil loengut peab Arhitektuurimuuseumi kuraator Jarmo Kauge, kes räägib Eesti arhitektide pärandist Torontos.

ELAV RUUM. Raul Vaiksoo
25. oktoobril 2018 kell 18.00 Rotermanni soolalaos
Sissepääs tasuta
Toetaja Eesti Kultuurkapital
Lisainfo: Triin Ojari, triin@arhitektuurimuuseum.ee