Avatud Majad nr 29: Tallinna Ülikooli linnak

Avatud Majad on ekskursioonide sari, mis viib arhitektuurihuvilised tuntud hoonetesse, kuhu tavaliselt ei pääse. Ekskursioone korraldab Eesti Arhitektuurimuuseum.

21. aprill 2017 kell 16:00–17:30
Grupijuht: Mait Väljas, EAM-i teadur-kuraator
Grupi suurus: 40
Keel: eesti
Kogunemine kell 16:00 Tallinna Ülikooli peahoone (Terra) fuajee, Narva mnt 25, Tallinn
Registreeru siin
Osalemine: 10€ (tasumine ainult ülekandega)
Makse saaja RAHANDUSMINISTEERIUM; konto nr EE932200221023778606; viitenumber 2800047436; selgitus Eesti Arhitektuurimuuseum

Ühe ülikooli täisväärtuslikuks toimimiseks haridus- ja teadusasutusena on tarvilik, et ka kõrgkooli ruumilised võimalused – kas üks maja või terve hoonekogum – toimiksid õppe- ja teadustegevust soodustavalt. Ülikooli ruumiline planeerimine ja ehitamine võib kesta pikka aega ning tulenevalt vajaduste muutumisest ei lõpe tegelikult kunagi. Seekordne Avatud Majade ekskursioon on just pühendatud antud spetsiifilisele hoonetüübile ja toimub Tallinna Ülikooli (TLÜ) linnakus. Kampus on kesklinna suurimaid avalike hoonete kompleksse, mis aitab nii mitmekesistada linnapilti, kus viimastel kümnenditel on toimunud peamiselt äriarhitektuuri pealetung.

TLÜ linnak on aastakümnete vältel kerkinud ümber ajaloolise peahoone (arhitektid Alar Kotli, Erika Nõva), mis oli ehitatud Riikliku Inglise Kolledži jaoks aastatel 1938–1940. Hiljem lisandunud hoonetest on tänaseks mitmed juba ümberehitatud või lammutatud. Näiteks asub endise Narva mnt 29 õppe- ja raamatukoguhoone (arhitekt Ester Liiberg, valmis 1982) kohal uus Astra õppe- ja laborihoone (Arhitektuuribüroo Ignar Fjuk, valmis 2012). 2006. aastal valminud Mare maja (AET Arhitektid) oli üks esimesi moodsa sisu ja vormiga ülikoolihooneid alates 1990. aastatest.

TLÜ linnaku põnevaim hoone on Salto arhitektide projekteeritud Balti Filmi- ja Meediakool (BFM), mis 2009. aastal korraldatud arhitektuurikonkursi tulemusena valmis 2012. aastal. Väikesele krundile nutikalt paigutatud Nova-nimeline maja on nii detailselt läbimõeldud arhitektuuri kui ka sisekujundusega (sisearhitektid Ville Lausmäe, Kadi Karmann), mille tunnustamiseks pälvis hoone kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali arhitektuuri aastapreemia (2012) ja sisearhitektuuripreemia (2013).

Ekskursiooni erikülaliseks on arhitekt Ralf Lõoke (Salto arhitektid), kes avab BFM-i hoone sünnilugu ja tutvustab lähiajal kõrvale kerkiva uue hoonekorpuse projekti. Ekskursiooni giid-grupijuht on arhitektuurimuuseumi kuraator Mait Väljas.

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Kontakt:
Mait Väljas
mait@arhitektuurimuuseum.ee
tel 5161286