Balti börsihoone raamatu esitlus 3. juunil kell 18.00

FACE-TO-FACE_esitlus_orig

Alates tänasest on Eesti Arhitektuurimuuseumis müügil Salto arhitektide ja kunstnik Neeme Külma installatsiooniga “FACE-TO-FACE: Balti börsihoone lugu” kaasnev raamat, mis annab ülevaate Londoni ajaloolise Balti börsihoone ebatavalisest loost ja selle seostest Eestiga. Raamatu esitlus toimub arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos 3. juunil kell 18.00. Esitluse raames toimub vestlusring, kus osalevad teiste seas kuraator ja kriitik Anders Härm ning väliskülalisena kogukonnaliider ja endine vabadusvõitleja Jake MacSiacais Belfastist Põhja-Iirimaalt.

Raamat “FACE-TO-FACE: Balti börsihoone lugu” dokumenteerib  põhjalikult muuseumis 5. juunini eksponeeritavat installatsiooni ja selle ettevalmistust. Lisaks rohkele pildimaterjalile sisaldab raamat esseesid arhitekt Sam Jacobilt, kunstiajaloolaselt Stuart Burchilt ja arhitektuuriloolaselt Triin Ojarilt, samuti intervjuusid kogukonnaaktivisti Jake MacSiacaisi ja Balti börsihoone ühe praeguse omaniku Heiti Häälega.

Trükise koostajad on Triin Ojari, Carl-Dag Lige ja Indrek Sirkel, fotoseeriate autor on Anu Vahtra, graafiline disainer Indrek Sirkel. Raamat ilmus Eesti Arhitektuurimuuseumi ja kirjastuse Lugemik koostöös eraldi eesti ja inglise keeles.

Trükise rahvusvaheline esitlus leidis aset raamatumessil Offprint London, mis  toimus 20.-22. maini Tate Moderni kunstimuuseumis Londonis.

Installatsioon
Salto arhitektide Maarja Kase ja Ralf Lõokese ning kunstnik Neeme Külma mastaapne kineetiline installatsioon tutvustab lugu majast, mis on oma kohast ilma jäänud. Läänemere ehk Balti mere järgi nime saanud Balti Börsi peahoone Londonis valmis 1903. aastal. 1992. aastal sai hoone Iiri Vabariikliku Armee (IRA) pommirünnakus rängalt kahjustada. Terroriakti järel võeti maja kivihaaval lahti, väärtuslikud osad ladustati kavatsusega hoone ajaloolisel kujul taastada. Arendajate survel kerkis samale kohale hoopis uus maja – täna Londoni üheks maamärgiks kujunenud kõrghoone hüüdnimega „Kurk” (Gherkin). Börsihoone kaotas krundi ja seeläbi ka konteksti – olulise osa oma ruumilisest identiteedist. Lahtivõetud osade kaminateks müümisest ja lõplikust hävingust päästsid hoone ootamatult Eesti ettevõtjad. Hiiglaslik saadetis – 40 merekonteinerit treppide, marmorsammaste, puitpaneelide, telefonikabiinide, kipsist merekoletiste ja teiste detailidega – jõudis Eestisse 2007. aastal, kuid on praeguseks ligi kümme aastat seisnud ladustatuna Paldiski sadamas.

Raamat “FACE-TO-FACE: Balti börsihoone lugu”
Eraldi eesti ja inglise keeles, pehmekaaneline, 144 lk
Koostajad ja toimetajad: Triin Ojari, Carl-Dag Lige, Indrek Sirkel
Tekstid: Triin Ojari, Carl-Dag Lige, Sam Jacob, Stuart Burch, Jake MacSiacais, Michael Corr, Heiti Hääl
Graafiline disain: Indrek Sirkel
Fotoseeriad: Anu Vahtra
Keeletoimetus: Mari Klein, Refiner
Tõlked: Epp Aareleid, Refiner
Trükk: Tallinna Raamatutrükikoda
Kirjastajad: Eesti Arhitektuurimuuseum & Lugemik 2016
Toetaja: Eesti Kultuurkapital