Matteuse kirik Scarborough’s, arhitekt Mihkel Bach, valmis 1955. Foto: Kaido Haagen

Uude Maailma! Eesti arhitektid Torontos

II

Korrus

07.04. – 27.05.2018

Näitus annab esmakordselt suurejoonelise ülevaate Teise maailmasõja järel Kanadas tegutsenud eesti arhitektide loomingust.

Mitmeaastasele uurimustööle põhinev näitus on valminud koostöös Väliseesti Muuseumiga ning keskendub eelkõige Eestis sündinud arhitektidele, kelle karjääri või õpingud Euroopas katkestas sõda, ning neile, kes omandasid arhitektikutse Kanada ülikoolides sõjajärgsetel aastakümnetel. See oli aeg, mil Uude Maailma voolas kokku erinevaid rahvaid ning palavikulise tempoga kasvanud Torontost sai tänaseks tuntud multikultuurne metropol. Teiste seas mängisid linna arhitektuuripildis olulist rolli just eestlastest arhitektid, kelle trumbiks oli Euroopa haridus ning sõjajärgne praktika Soomes ja Rootsis. Neil aastatel kujunes Torontost kõige olulisem eestlaste keskus väljaspool kodumaad. Arhitektuurimuuseumi eesmärk oli kaardistada seni väheuuritud materjali ning anda esimene põhjalik ülevaade sealsete arhitektide tööst, näitust täiendavad spetsiaalselt selle tarbeks tellitud fotod eestlaste hoonetest tänases Torontos.

Nimed nagu Mihkel Bach (1916–1972), Ants Elken (1917–2011), Uno Prii (1924–2000), Elmar Tampõld (1920–2013), Taivo Kapsi (1935–1967) ja Henno Sillaste (1936–2013) on Torontos tuntud ja nende loomingut teatakse erialaringkondades hästi. Eriline menu on saatnud Uno Priid, kelle 1960. ja 1970. aastate lennuka modernismi võtmes hooneid avastavad üha uued põlvkonnad ning tema loomingut on võetud kaitse alla rohkem kui ühegi teise kanada arhitekti oma. Väga olulist rolli skandinaaviapärase modernismi levikus mängisid Teise maailmasõja järel Mihkel Bach ja Ants Elken, kes töötasid Toronto Ülikooli õppejõududena, populaarsest figuurist Elkenist sai muljetavaldava 33-aastase ülikoolikarjääri jooksul ka professor.

Omaette peatüki eestlaste loodud arhitektuurist Torontos moodustavad oma kogukonnale ehitatud hooned, teiste seas EELK Peetri kirik, Tartu College, Eesti Maja ning kooperatiivelamud ja eakate hooldekodud. Need väärikad hooned annavad tunnistust paguluses elavate eestlaste entusiasmist ning elujõulisusest, rääkimata kogukonnavaimust. Olulisel kohal on sealjuures majade saamislugu, näidates tihti eestlaste praktilist meelt kogukonna majandusliku toimimise tagamiseks.

Näitus oli vaatamiseks Torontos Väliseesti Muuseumis septembrist 2017 veebruarini 2018; Eesti Arhitektuurimuuseumis näeb näituse tunduvalt laiendatud versiooni. Koos näitusega ilmub mahukas kataloog. Näitus jääb avatuks 27. maini.

Näitus „Uude Maailma! Eesti arhitektid Torontos“
Kuraator: Jarmo Kauge (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Näituse kujundus: Lembit-Kaur Stöör
Graafiline kujundus: Laura Pappa
Fotograaf: Kaido Haagen

Toetajad: Integratsiooni Sihtasutus, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Rahvusarhiiv, Eesti Õppetöö Keskus

Kuraatoriga ringkäik näitusel 15 aprillil kell 14.00, 5. mail kell 14.00 ning 18. mail kell 16.00

    Muuseum on avatud:
    T – P 11:00 – 18:00
    E suletud

    29. ja 31. märtsil on muuseum suletud!

    Liitu meililistiga

  • Rotermanni soolaladu

    icon-youtubeicon-instagramF

    covid safe logo