Õhtuti kodus. Arhitekt Raine Karbi eramud ja suvilad

Korrus

17.06. – 21.08.2016

Raine Karp. Arhitekti oma maja Meriväljal, 1968–1975. Foto Martin Siplane

„Õhtuti kodus. Arhitekt Raine Karbi eramud ja suvilad“ on pühendatud arhitekt Raine Karbi (1939) nõukogude perioodi eramutele ja suvilatele. Karp kuulub Eesti moodsa arhitektuuri klassikute hulka, kelle originaalne looming omab püsiväärtust nii kohaliku kui ka laiemalt terve regiooni ehituskunsti seisukohalt. Üle viie aastakümne kestnud tegusa karjääri jooksul on Karp kavandanud umbkaudu 300 projekti, mille diapasoon ulatub aiamajadest ja bussipaviljonidest kuni linnahalli ja rahvusraamatukoguni.

Karp on alati pidanud inimesele kodu loomist arhitektitöö oluliseks osaks ja neid heal meelel õhtuti oma kodustuudios joonistanud, tehes seda mingil määral tänase päevani välja. Kollektiivses ühiskonnas privaatse nurgakese omamine, olgu siis iseehitatud oma maja või ainult väikese suvila kujul, oli teatud vastupanuvorm kehtivale võimule. Loomulikult ehitati eramaju üle terve endise Nõukogude Liidu, aga Eesti puhul on märkimisväärne kohalike tuntud arhitektide eriprojektide kasutamine eramute ehitamisel, mis üldiselt üheülbalises tüüpprojektide maailmas tõstis märgatavalt ka kerkivate majade ruumilist kvaliteeti. Nõukogude perioodi lõpp langeb peaaegu kokku ajaga, mil Karp vahetas joonestuslaua arvuti vastu 1990. aastal, seega kuuluvad eksponeeritud objektid ka tehnoloogiliselt teise ajastusse ja näitus rõhutab käsitsi valmistatud arhitektuurijoonistuse ilu.

Väljapanekus on erilise tähelepanu all Raine Karbi enda maja Meriväljal (1968–1975), mis kuulub Eesti eramuarhitektuuri absoluutsesse tippu. Lisaks maja erinevate projektvariantide joonistele on muuseumi kollektsioonist eksponeeritud maja makett, mida täiendab Karbi pildistatud unikaalne slaidiseeria maja pikast, peaaegu 10 aastat kestnud ehitusprotsessist. Esmakordselt on väljas maja esialgne eskiisvariant 1966. aastast, mis erineb märgatavalt kõigile tuntud lõpptulemusest.

Näitus on täiendus värskele raamatule „Arhitekt Raine Karp” (koostajad Raine Karp, Mait Väljas), mille esitlus toimus maikuus Eesti Rahvusraamatukogus. Rohkete fotode ja joonistega illustreeritud teos koondab kokku arhitekti loomingu kogu oma mitmekesisuses, sisaldades nii suuremõõtmelisi tähtobjekte (linnahall, rahvusraamatukogu, Sakala keskus) kui ka laia valiku elamuarhitektuuri tänase päevani välja.

Näitus jääb Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriikorrusel avatuks kuni 21. augustini 2016.

Näitusega kaasnevad ekskursioonid toimuvad augustis. Täpsem info peagi!

Kuraator: Mait Väljas
Graafiline disain: Agnes Ratas (Stuudio Stuudio)
Toetaja: Eesti Kultuurkapital