Nõukogude arhitektuur

Kogunemine: Teatri väljaku trollipeatuses
Kestus: 2 tundi
Grupi suurus: kuni 30

Ajalooline Sibulaküla hävis pea täiesti 9. märtsi 1944. aasta pommirünnakus. Hiiglaslik varemetes ala sobis nõukogude võimule suurepäraselt uue ajastu sümboli – kultuurikeskuse projekteerimiseks. Tõenäoliselt toetas see plaan ka Estonia teatri taastamistöid ja säästis vanalinna totaalsetest ümberehitustest. Tutvume oma retkel 1948. aasta Harald Armani kultuurikeskuse planeeringu ja selle elluviimisega, aga ka hilisemate modernistlike lisandustega tänase välisministeeriumi, TA raamatukogu ja Projekteerijate Maja näol.

Ekskursioonid algavad välisministeeriumi eest, mis tegutseb endises Eesti Kommunistliku Partei Keskkomitee hoones (valmis 1968). Seejärel astutakse läbi Tallinna Ülikooli Akadeemilisest Raamatukogust (endine Teaduste Akadeemia Raamatukogu, valmis 1963) ning suundutakse Rävala pst 8 ärihoonesse, endisesse Projekteerijate Majja (valmis 1981), kus 1980. aastatel tegutses mitu ENSV projekteerimisasutust.

Kui on võimalik, siis külastame ekskursiooni raames ka välisministeeriumi suurt saali („kilukarbisaal“), endise Projekteerijate Maja saali ning samas hoones tegutseva arhitektuuribüroo Allianss Arhitektid moodsat kontorit. Siseruumide külastus sõltub vastuvõtja võimalustest ja eeldab igakordset kokkulepet.

Ringkäik annab hea võimaluse mõtiskleda selle üle, miks on välisministeerium ning akadeemiline raamatukogu võetud muinsuskaitse alla, samas kui endist Projekteerijate Maja ootab peatselt lammutamine.

EKP Keskkomitee peakorter (praegu välisministeerium). Uno Tölpus, Mart Port, Raine Karp, Olga Kontšajeva, 1964–1968. Foto Martin Siplane, EAM

FK2525

Projekteerijate Maja. Peep Jänes, Mart Port, Roman Urb, Arvo Niineväli, 1965–1981. Foto Johannes Külmet, EAM